تولید مواد خوراکی خانگی

معرفی کسب و کار تولید مواد خوراکی خانگی

معرفی کسب و کار تولید مواد خوراکی خانگی

در زمانی که اکثر نمایشگاه های تجاری تقریبا رو به کاهش هستند، نمایشگاه محصولات طبیعی و ارگانیک بیش از 7درصد افزایش یافته اند که در مقایسه با سال های سابق بیش از  71000شرکت کننده و  2700غرفه نمایشگاهی را بهمراه داشته اند که 634 عدد از آن ها نیز اولین دوره حضور خود را به نمایش می گذارند.(دیوید فیلیپس.2015)

محصولات غذایی خانگی:

صنعت تولید محصولات خانگی با برپایی مراکز متعدد تولیدات خانگی نقش پررنگی در ارائه محصولاتی نزدیک تر به طعم و ظاهر حقیقی مواد غذایی داشته و پل میان سلامتی و تغذیه انسان ها محسوب می گردد. در ادامه ضمن بررسی مزایای تولید این محصولات، به مقدمه ای از تعاریف آن ها نیزمی پردازیم.

 

مزایای تولید محصولات خانگی:

1.ذخیره پول:

 

 

مخارجی که صرف هزینه های محصولات خانگی می شوند به مراتب کمتر ازهزینه نهایی محصولات صنعتی است، برای مثال حتی اگر مواد لازم برای پخت یک ماده غذایی مانند سوپ و یا آش را (ادویه جات، سبزیجات، فیله مرغ و گوشت، رشته های خوراکی) هرکدام به صورت جداگانه از مراکز تولید و فروش محصولات غذایی خانگی سفارش دهید، باز هم هزینه محصول نهایی رقمی کمتر از هزینه ی مصرفی برای سایر محصولات غذایی موجود در بازارغذا خواهد بود.

2.زمان پخت:

 

 

هرچند همه ما تجربه کار کردن در آشپزخانه را به همراه بزرگترها داریم و از زمان گذاشتن و کنار هم بودن برای درست کردن غذا لذت میبریم ولی در زندگی شلوغ امروزه شاید وقت و حوصله بعضی از کارها را برای پخت پز در خانه نداشته باشیم . استفاده از محصولات غذایی نیمه آماده، بسته بندی شده، پاک شده و… در زمان کمتری شما را به  میزی آماده از غذای مورد علاقه تان میرساند.
دیگر احتیاجی به صرف وقت برای پاک کردن سبزیجات، شست و شو و حتی خرد کردن آن نیست، یکی از مراکز تولید محصولات غذایی خانگی مربوط به ارائه مواد غذایی نیمه آماده و یا آماده از جمله در زمینه ی پاک سازی و آماده سازی اولیه محصولات می باشد. هر چند با این روش تمام فرآیند پخت و پز غذا در منزل انجام نمیشود ولی می توان بخش اصلی آن که مربوط به کیفیت غذا می باشد را در منزل انجام داد.

3.مواد بهداشتی تر- طعم واقعی تر:

 

 

ما تقریباً از محتویات محصولات غذایی خانگی آگاهی داریم، به معنایی دیگر از جزئیات آنچه که از آن تغذیه می کنیم باخبریم، میزان نمک، چربی و سایر افزودنی های غذایی در محصولات خانگی نسبت به فراورده های غذایی موجود در نمونه های صنعتی آن با دقت بیشتر و معیاری دقیق تر همراه است.

4.رونق چرخه اقتصادی :

 

 

تولید کنندگان محصولات غذایی خانگی برای عرضه و فروش محصولات خود، ملزم به برقراری ارتباط با فروشگاه های صنایع غذایی، نمایشگاه های صنایع دستی، بازار کشاورزان و وبسایت های مختلف هستند. همین چرخه ارتباطی بعنوان یک چرخه ی اقتصادی عمل کرده و سبب رونق این بخش از جامعه می گردد.
علاوه بر مثال های ذکر شده میتوان به چندین و چند مثال دیگر از مزایای محصولات غذایی خانگی اشاره کرد، از جمله لذت چشیدن طعم میوه های خشک شده در فصلی مغایر با فصل رشد آن ها، مراکز فروش محصولات غذایی خانگی با خشک کردن برخی از مواد غذایی سبب در دسترس بودن این مواد در فصولی جز فصل اصلی فروش آن ها می گردند.

یک پله جلوتر با محصولات غذایی خانگی

 

 

شما بعنوان یک خانم و یا آقای سرآشپز باید قدری از زمان خود را به ناچار صرف پخت مواد اولیه لازم برای محصول نهایی کنید، در این میان لیستی از مواد تازه و بسته بندی شده در فهرست محصولات خانگی وجود دارد که به شما برای پختی سریعتر، ساده تر و لذیذتر کمک خواهد کرد:

1.ادویه جات
2.ترشی جات
3.سبزیجات
4.انواع کیک و کوکی ها
5.انواع چاشنی ها
و…

خداحافظی کنید
اگر شما هم یکی از مصرف کنندگان محصولات غذای خانگی هستید میتوانید با هر یک از دغدغه های زیر خداحافظی کنید.

1.حساسیت:
شما هم ممکن است به فلفل، کاری و یک یا چند چاشنی دیگر لازم برای پخت یک غذا آلرژی داشته باشید، اما حاضر نباشید ازاضافه کردن آن ها به غذای خانگی خود و لذت سایر اعضای خانواده چشم پوشی کنید، پس همین حالا تلفن را بردارید و با نزدیک ترین مرکز فروش محصولات خانگی خود تماس بگیرید و انواع ادویه جات و سایر محصولات مورد نیاز خود را در بسته بندی هایی آماده در مرحله نهایی پخت تحویل بگیرید.

2.شست و شو:

پخت یک سوپ ساده برای مادر خانواده، زمانی که از سرماخوردگی رنج میبرد به سادگی پخت آن برای فرزندان و یا همسر خانواده در چنین شرایطی نیست، هم چنین پخت یک آش برای مراسمی با چند ده مهمان هرگز به سادگی پخت آن برای اعضای یک خانواده نخواهد بود.
در هردو شرایط عنوان شده و یا شرایطی مشابه آن ها، تنها کافیست فراهم آوردن سبزیجات و یا سایر مواد غذایی پاک شده، نیمه آماده و یا آماده را به مراکز تولید محصولات غذایی خانگی بسپارید.

3. بسته بندی :

برای نگهداری از مواد غذایی لازم است تا آن ها را در بسته های نگهدارنده مناسب بسته بندی کنیم، اما گاه حتی فرصت خرید مواد و محصولات غذایی خود را هم پیدا نمی کنیم تا چه رسد به بسته بندی و نگهداری مناسب از آن ها.
در مراکز تولید محصولات غذایی خانگی با استفاده از روشهای جدید و کم هزینه به این مشکل پاسخ داده اند و بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز آشپزخانه شما را بصورت بسته بندی شده و در شرایطی کاملا سالم و بهداشتی به شما عرضه می کنند.

4.فاصله گرفتن از خوشمزه های ترسناک(سوسیس و کالباس):

 

صنعت تولید محصولات خانگی با ارائه سوسیس و کالباس های خانگی و پخته شده از گوشت و فراورده های تازه این امکان را فراهم آورده است تا با این محصول غذایی لذیذ اما مخاطره آمیز برای سلامتی خداحافظی نکرده و با طعمی لذیذتراز محصولات مشابه صنعتی شان و در ظاهری کاملا مشابه با نمونه محصولات صنعتی آنها را دریافت کنید.

از خانه تا کارخانه

 

چرا غذا های خانگی از نظر تغذیه ای سالم تر از غذاهای صنعتی هستند؟
1. غذاهایی که به شیوه صنعتی و در کارخانه جات تهیه می شوند برای ماندگاری بیشتر، دارای نگهدارنده های فراوانی هستند.
نگهدارنده ها در بازه زمانی طولانی می توانند به سلامت افراد خصوصاً سالمندان، کودکان و زنان باردار آسیب جدی رسانند.
2. غذاهای خانگی دارای میزان کمتری از چربی ها، نمک و سایر افزودنی های خوراکی اند.
3. امکان نابودی ویتامین ها حین پخت در مراحل آماده سازی محصولات غذایی صنعتی به مراتب بیشتر از محصولات غذایی خانگی است.
4. طعم و عطرمحصولات غذایی خانگی بیشتر از نمونه های مشابه صنعتی آنها به حقیقت نزدیک تر است.

نکات قابل توجه :

علی رغم تمام مزایای ذکر شده از محصولات غذایی خانگی اگربخواهیم قدری هم صادقانه به قضیه نگاه کنیم، شاهد چندی از معایب این صنعت هم خواهیم بود از جمله اینکه، ضمن آماده سازی محصولات غذایی خانگی نگهدارنده و افزودنی محافظ خاصی به آنها اضافه نمی گردد لذا بازه زمانی که میتوان محصولات غذایی خانگی را نگهداری و استفاده نمود نسبت به محصولات صنعتی بسیار کوتاه تر است.
همچنین بعنوان مثال در زمینه شست و شوی مواد غذایی میتوان به برخی از پیاده رو های شهر اشاره کرد که محفلی برای شست و شوی سبزیجات سبزی خرد کن ها گشته اند، سبزیجاتی که گاه با آب جوی ها شسته شده و سپس خرد می شوند، جوی هایی که مملو از آلودگی های محیطی هستند، بنابراین ضمن ایجاد تغییر در سلامت مواد غذایی میتوان شاهد تغییراتی در طعم و مدت ماندگاری آنها نیز بود.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments