پرورش بلدرچین

روش راه اندازی کسب و کار پرورش بلدرچین تخم گذار و گوشتی

روش راه اندازی کسب و کار پرورش بلدرچین تخم گذار و گوشتی

نحوه پرورش بلدرچین

بلدرچین ها به سرعت تبدیل به یک سرگرمی شدند و در حیاط پشت خانه ها مردم برای تخم و گوشت شان آن ها پرورش دادند .

در طبیعت , بلدرچین ها در فصل بهار رشد و بزرگ می شوند و تا فصل پاییز این روند ادامه دارد ؛ اما شما می توانید با ایجاد نورهای مصنوعی , تخم گذاری ان ها را بیشتر کنید .

اگر خواهان پرورش بلدرچین تان هستید , آن ها را در قفسی آرام قرار دهید . سپس , با رژیم غذایی مقوی آن ها را تغذیه کنید و شرایط محبوب را برای پرورش شان فراهم کنید . به محض تخم گذاری , می توانید به خود بلدرچین اجازه دهید تا روی تخم ها بخوابد یا این که خودتان جوجه گیری کنید .

قسمت اول از ششم پرورش بلدرچین :

تهیه محلی برای قرار دادن بلدرچین و پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

1. حداقل 2 تا 6 هفته قبل از فصل بهار , محل پرورش بلدرچین  را مشخص و تهیه کنید .

به طور معمول بلدرچین ها در فصل بهار شروع به زاییدن می کنند و تا فصل پاییز تخم می گذارند . از آن جایی که معمولا بلدرچین ها به 2 تا 6 هفته زمان نیاز دارند تا به محیط جدیدشان عادت کنند , بهتر است چندین هفته قبل از این که بخواهید پرورش را آغاز کنید , مکانی مناسب برای شان در نظر بگیرید .

 • برای مثال , اوایل ماه فبروری بهترین زمان برای تعیین محل پرورش بلدرچین ها و قرار دادن شان درون قفس است . از اوایل فصل بهار باید در خانه جدیدشان در آرامش زندگی کنند .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

2. قفس را مکانی امن و به دور از تعرض حیوانات قرار دهید . اگر بلدرچین استرس داشته باشد , بر روی تخم ها نمی خوابد , پس بهتر است در جایی به دور مزاحمت قرارشان دهید .

ممکن است یک مرغدانی یا محلی نزدیک به دیوار که احساس امنیت کنند را انتخاب کنید . حیوانات خانگی و سایر حیوانات مزاحم را از قفس دور نگه دارید .

 •  اگر قرار است آن ها را در خانه پرورش دهید , آن ها را در کنار محل های ایجاد کننده صداهای بلند قرار ندهید , مانند تلویزیون یا رادیو . هم چنین , از مکان های پر رفت و آمد نیز دور نگه شان دارید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

3. مطمئن شوید که هر کدام از بلدرچین ها حداقل 1 متر مربع از فضای کف جا داشته باشند . بلدرچین تان باید بتواند آزادانه و راحت در قفس حرکت کند . از آن جایی که به دنبال زاد و ولد آن ها هستید , بهترین گزینه یک قفس بزرگ است .

 • اگر دیدید بلدرچین دچار مشکل شده است یا احساس ترس می کند , آن ها را به قفسی بزرگ تر منتقل کنید .

قسمت دوم از ششم  پرورش بلدرچین  : غذا دادن به بلدرچین ها

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

1. هر روز یک خوراک مخلوط پرورش دهنده را تهیه کنید . همیشه غذای مخصوص پرورش دهندگان به همراه فرمول ترکیبی را برای بلدرچین ها فراهم کنید . به این طریق تغذیه سالم را در اختیارشان گذاشته اید و تخم بلدرچین های بهتری به شما می دهند . اگر غذای خوبی برای شان تهیه نکنید , تعداد بسیار زیادی تخم به شما نخواهد داد .

 • مطمئن شوید که غذا روی زمین قرار نمی گیرد . اگر بلدرچین تان را در قفس نگهداری می کنید , غذا را درون ظرف مخصوص بریزید . اگر بلدرچین در زمین نگهداری می شود , یک لایه زیرین در کنار ظرف قرار دهید تا بلدرچین به راحتی بتواند غذا بخورد .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

2. اگر بلدرچین تخم نذاشت , کلسیم کمکی به غذایش اضافه کنید . کلسیم ترکیبی خوب برای بلدرچین شامل

 • صدف های اویستر خورد شده ,
 • سنگ آهک خورد شده ,
 • و کلسیم

است . غذای ترکیبی دلخواه تان را به غذای اصلی بلدرچین اضافه کنید تا میزان کلسیم در رژیم غذایی اش افزایش یابد . مقدار اضافی کلسیم باعث تشویق بلدرچین به تخم گذاری می شود . هم چنین , کیفیت تخم بلدرچین ها بهتر خواهد بود .

 • ترکیبات حاوی کلسیم را می توانید از مغازه ها یا به صورت آنلاین تهیه کنید .
 • کلسیم های پیش آمیخته بهترین گزینه برای افزایش تولید تخم های با کیفیت است .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

3. آب باید تمیز , سالم و تازه باشد . هر روز آب را تعویض کنید , سپس قبل از پر کردن ظرف , آن را با آب به خوبی بشویید . اگر متوجه شدید که آب مصرفی بلدرچین ها زود به زود تمام می شود , ظرف آب بزرگ تر یا دو ظرف را در قفس قرار دهید .

 •  ظرف آب را می توان به قفس آویزان کرد یا این که در کنار ظرف غذا قرار داد .
 •  حداقل یک بار در هفته ظرف آب را ضد عفونی کنید ؛ به وسیله مایع های شست و شو رقیق .

قسمت سوم از ششم پرورش بلدرچین : بلدرچین ها را به جفت گیری ترغیب کنید .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

1. در یک قفس 3 ماده را در کنار یک نر قرار دهید . در طبیعت وحش , بلدرچین ها دارای همسر هستند , بنابر این جفت جفت هستند . هنگامی که ان ها در مزرعه یا زمین نگه داری می شوند , بلدرچین نر با 2 یا 3 بلدرچین ماده جفت می شود . می توانید بلدرچین ها را 1 نر 1 ماده , 1 نر 2 ماده , یا 1 نر 3 ماده با هم نگه داری کنید .

 •  هرگز بیش از 1 نر در یک زمان در یک قفس قرار ندهید . نرها با هم می جنگند تا بر ماده تاثیر گذاشته و غالب بودن خود را ثابت کنند .
 •  بلدرچین های جفت معمولا تخم بیشتری می گذارند و توجه بیشتری به جوجه ها می کنند . البته اگر یک نر را با 2 یا 3 ماده در کنار هم پرورش دهید , در نهایت جوجه های زنده بیشتری خواهید داشت .
 •  اگر نمی خواهید تخم ها را بخورید , هیچ بلدرچین نر در قفس قرار ندهید . در حضور یا عدم حضور بلدرچین نر , بلدرچین ماده بر روی تخم ها می خوابد . اگرچه باید بلدرچین نر و ماده را در کنار هم پرورش دهید تا تخم های پرثمرتری عایدتان شود که در نهایت تبدیل به جوجه شوند . می توانید حتی تا 5 ماده را نیز در یک قفس در کنار هم قرار دهید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

2. برای بلدرچین تان روزانه بین 14 تا 16 ساعت نور ایجاد کنید . نور خورشید بهترین گزینه برای بلدرچین است , اما می توانید از چراغ های UV برای تولید نور مصنوعی استفاده کنید . این کار باعث پرورش بلدرچین ها می شود , چرا که معمولا آن ها در فصل های بهار و تابستان رشد می کنند ( به دلیل نور بالای خورشید ) .

 •  نباید روزانه بیش از 16 ساعت در معرض نور قرار بگیرند , چرا که باید روزانه حداقل 8 ساعت بخوابند .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

3. دمای محیط را روی 70 درجه فارن هاید ( 21 درجه سانتی گراد ) قرار دهید تا بلدرچین ها را به رشد ترغیب کند . هوای بسیار سر یا بسیار گرم بلدرچین ها را از رشد و پرورش باز می دارد .

 •  یک دماسنج در محط قرار دهید ؛ به این طریق می توانید دما را مشاهده کرده و در هنگام ضرورت آن را تنظیم کنید .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

 

4. برای بلدرچین تان کاه و علف خشک فراهم کنید . در طبعت , ساختن آشیانه مناسب جزیی از پرورش است . بلدرچین های جفت قبل از زاد و ولد برای خود یک آشیانه مناسب تهیه می کنند . برای بلدرچین تان اندکی علف خشک و کاه فراهم کنید ؛ این کار باعث می شود آن ها به ساختن آشیانه اشتیاق پیدا کنند و تخم بگذارند .

 •  علف خشک و کاه های آلوده را که برای لانه سازی استفاده نمی شوند راجابجا کنید . ان ها را با علف و کاه های تازه جابجا کنید ؛ در این صورت محیطی تمیز و آرام را در اختیارشان قرار داده اید .

قسمت چهارم از ششم پرورش بلدرچین : تخم ها را در آشیانه رها کنید تا روی تخم بنشینند .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

1. با خوابیدن طبیعی بلدرچین بر روی تخم , باید انتظار تعداد کمتری جوجه داشته باشید . تخم های بلدرچین به مراقبت بیار زیادی نیاز دارند ؛ اگر می خواهید آن ها رابه خوبی پرورش دهید . والدین باید تخم ها را در هر زمانی بسیار گرم نگه دارند . متاسفانه , رایج است که بلدرچین برای مدتی آشیانه اش را ترک می کند , بنابر این تخم ها به ثمر نمی شینند .

 •  برای به ثمر نشستن تخم ها بهترین گزینه استفاده از دستگاه جوجه کشی است , چرا که جوجه های بیشتر و سالم تری در اختیار خواهید داشت .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

2. برای خارج کردن تخم هایی که ممکن است آسیب ببینند , دستکش بپوشید . تخم هایی که می شکنند و بدشکل تولید می شوند , ممکن است تمامی تخم ها را درگیر کنند . بهترین کار خارج کردن این تخم ها و در انداختن شان است . مسلما نمی خواهید تخم هایی که انتظار جوجه از آن ها داشته اید خراب شوند . دستکشی بپوشید تا از بوی تخم در امان باشید , و با دقت و مراقبت بسیار تخم های خراب را از قفس خارج کنید .

 •  تنها باید تخم هایی که به نظر می رسند بسیار آسیب دیده اند را از لانه خارج کنید ؛ آن هایی که باعث پوسیده شدن تخم های سالم می شوند .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

3. از لمس کردن تخم هایی که قرار است ان ها را نگه داری کنید , جدا خودداری کنید ؛ چرا که والدین آن ها را ترک می کنند . اگر به تخم های بلدرچین دست بزنید , بلدرچین آن ها را رها می کند ؛ که این به معنای عدم رشد مناسب تخم است . حواس تان به تخم ها باشد تا فرایند رشدشان را زیر نظر بگیرید . اما ان ها را برندارید , نچرخانید , یا این بلدرچین را از ان ها دور نکنید .

 •  هر گونه توقف در خوابیدن روی تخم ها , باعث نتیجه بد تخم و به بار ننشستن تخم می شود . اگر هم روی تخم بنشینند , ممکن است که جوجه ها موفق به سرآوردن از تخم نشوند ؛ همین طور باعث عدم رشد مطلوب تخم نیز می شود .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

4. مطمئن شوید که والدین روزانه برای 17 تا 24 ساعت روی تخم ها می نشینند . مادر و پدر باید در طول مرحله رشد همواره تخم را گرم نگه دارند تا تخم ها به خوبی به بار بنشینند . آن ها به نوبت روی تخم ها می نشینند و حتی بعضی اوقات با هم بر روی تخم می نشینند . مادامی که حداقل یکی از والدین روی تخم ها نشسته است , باید به خوابیدن روی تخم ها ادامه دهند .

 •  بلدرچین های جفت با هماهنگی بیشتری با هم کار ها را انجام می دهن . اگر یک نر با چندین ماده باشد , او علاقه کمتری به کمک به بلدرچین ماده جهت خوابیدن روی تخم خواهد داشت .
 •  در بیشتر مواقع , بلدرچین ها بین 23 تا 24 روز رشد می کنند . این در صورتی است که بلدرچین های ژاپنی تنها در 17 تا 18 روز رشد می کنند .

قسمت پنجم از ششم پرورش بلدرچین : از ماشین جوجه کشی برای رشد تخم ها استفاده کنید .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

 

1. مداوم دست تان را با مایع بشویید تا از آلوده کردن تخم ها جلوگیری شود .
اگر می خواهید تخم ها را بردارید , باید دستان تان تمیز باشند . دستان خود را با صابون ضد عفونی کننده با آب گرم بشویید , برای حداقل 20 ثانیه دستان زیر آب باشند . سپس , دستان تان را به خوبی بشویید . با حوله تمیز دستتان را خشک کنید .

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

 

2. روزانه تخم ها را جمع آوری کنید , ماده روزانه یک تخم می گذارد .
هر بلدرچین ماده روزانه یک تخم می گذارد تا زمانی که تمامی تخم های این دوره را تمام کند . باید روزانه قفس را بررسی کنید و آن ها را خارج کنید ؛ به این طریق از رشد ان ها در قفس جلوگیری می شود . اگر از دستکاه جوجه کشی استفاده می کنید , باید تخم ها را در تاریخ دلخواه تان پرورش دهید .

 •  اگر تخم ها رشد را اغاز یا متوقف کردند , جوجه مسلما به خوبی رشد نخواهد کرد . اگر به طور کلی از تخم جوجه سردر بیاورد , جوجه ناسالم است
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

3. تخم هایی که شکسته اند , بدفرم اند یا بسیار کوچک یا بزرگ هستند را دور بی اندازید .
این تخم ها در نهایت جوجه های سالمی را عرضه نمی کنند . معمولا تخم های بسیار بزرگ هم جوجه های ناسالمی می دهند . این در حالی است که تخم های بسیار کوچک نیز , جوجه های کوچک و نامناسبی را تولید می کنند . بهترین کار خارج کردن این دسته از تخم ها و انداختن شان در سطل زباله است .

 • یک تخم بد و خراب می تواند تخم های سالم تان را نیز خراب کند . پس اگر شک دارید , تخم را سریعا دور بی اندازید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

4. از تمیز کردن بیرون تخم ها بپرهیزید .

 •  یک لایه محافطتی طبیعی بر روی تخم ها قرار دارد که شما قادر به دیدن آن ها نیستید . این لایه محافطتی از جوجه بلدرچین در برابر باکتری و آلودگی محافظت می کند . بهتر است قبل از این که آن ها را بردارید , از تمیز کردن تخم ها شدیدا بپرهیزید .
 •  اگر یک تخم بسیار کثیف میان تخم های تان قرار دارد , می توانید به وسیله SANDPEPER آن ها را تمیز کنید . اگرچه ممکن است این ماده نیز خود به لایه حفاطتی تخم اسیب برساند . در بسیاری از موارد , بهتر است از تخم کثیف بچه نگیرید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

5. بگذارید پس از جمع اوری تخم ها , برای 3 تا 7 روز استراحت کنند . برای 3 تا 7 روز اول که تخم ها را جمع اوری کردید , بگذارید در محیطی با دمای 55 تا 65 درجه فارن هاید ( 13 تا 18 درجه سانتی گراد ) بمانند . این مدت به ان ها برای رشد و جوجه کشی کمک می کند .

 •  تخم های تازه و قدیمی را در کنار هم قرار ندهید .
 •  حداکثر زمانی که می توانید تخم ها را به حال خودشان رها کنید 10 روز است . اما بهتر است قبل از یک هفته ان ها را در دستگاه جوجه کشی قرار دهید . اگر مدت نگه داری تخم ها بیش از یک هفته شد , مطمئن شوید که حداقل یک بار در روز آن ها را می چرخانید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

6. برای مدت 24 روز تخم ها را در دستگاه جوجه کشی بگذارید .
دستگاه جوجه کشی را در دمایی بین 99.5 تا 100 درجه فارن هاید ( 37.5 تا 37.8 درجه سانتی گراد ) قرار دهید .اگر لازم بود تخم ها را مرطوب کنید تا میزان رطوبت را بالای 58 درصد نگه دارید . از روزی که تخم ها را جمع اوری کردید , 24 روز در دستگاه جوجه کشی قرارشان دهید .

 •  یک رطوبت سنج در دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا میزان رطوبت محیط را چک کند .
 •  می توانید به دنبال دستگاه های جوجه کشی ای باشید که تخم ها را برای تان مرطوب کنند . یا از طریق قرار دادن یک ظرف اب در دستگاه جوجه کشی می توانید میزان رطوبت را همواره ثابت نگه دارید .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

7. قسمت کوچک تر پایین تخم را بگیرید .
کیسه هوا در انتهای قسمت بزرگ تخم قرار دارد . باید حواس تان باشد که سر جوجه به طرف قسمت بزرگ تر رشد کند . اگر قسمت بزرگ تر در کف قرار بگیرد , جوجه در حالی که سرش به سمت ته است رشد می کند و در نهایت زنده ماندن برایش سخت می شود .

 

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

8. در طولی که تخم ها در دستگاه جوجه کشی قرار دارند , آن ها را 3 بار در روز به تمامی زوایا بچرخانید .
هر 4 یا 5 ساعت تخم ها را بررسی کنید و آن ها را بچرخانید . همچین از چرخاندن تخم ها مطمئن می شوید که جوجه ها به خوبی رشد می کنند .

 •  اگر مایل باشید , می توانید یک چرخاننده تخم خریداری کنید تا تخم ها را برای تان بچرخاند . بعضی از دستگاه های جوجه خودشان گرداننده تخم را نیز دارند و این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهند .

قسمت ششم از ششم پرورش بلدرچین : حواس تان به جوجه ها باشد .

 

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

1. برای رشد کامل جوجه ها باید 10 تا 20 روز منتظر بمانید .
پس از گذشت 24 روز از جوجه کشی کردن , جوجه شروع به رشد می کند . به آن ها کمک نکنید , چرا که ان هایی که نمی توانند به خوبی رشد کنند , شانسی به بقا ندارند . مادامی که جوجه ها رشد می کنند , در حال استراحت اند , پس باید انتظار داشته باشید که 10 تا 20 ساعت طول بکشد تا به خوبی رشد کنند .

 •  به تخم هایی که از این زمان به بعد جوجه نداده اند , یک روز فرصت دهید . اگر در این یک روز اتفاقی نیفتاد , آن ها را در سطل زباله بی اندازید , چرا که امیدی به رشدشان نیست . اگر دریچه یا روزنه ای بر روی تخم باشد , جوجه سالم نخواهد بود .
 •  اگر چه پرورش بلدرچین در اغلب مواقع به 23 تا 24 روز برای جوجه کشی وقت نیاز دارد , جوجه های ژاپنی 17 تا 18 روزه جوجه می دهند . اگر در حال پرورش جوجه های ژاپنی هستید , منتظر رشد زودتر باشید .

 

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

2. تخم های رشد کرده را در ظرفی کوچک به نام برودر ( روی تخم نشین ) قرار دهید .
برودر جایی که است که جوجه های هفته های اول رشدشان را در امنیت در ان جا سپری می کنند . جعبه را با تکه های چوب پر کنید تا آن ها در آرامش و امنیت باشند .

 •  هرگز از کاغذ در برودر استفاده نکنید , چرا که جوجه ها سر می خورند و به خودشان صدمه وارد می کنند .
 •  اگر به بلدرچین های بزرگ اچازه دادید که خود از تخم ها مراقبت کنند , می توانید جوجه ها را با آن ها رها کنید . مسلما به همان خوبی که در برودر رشد می کنند , پیش والدین شان رشد نمی کنند , چرا که کنترل محبیط رشدشان سخت تر است .

 

3. به برودر گرمایی بین 95 تا 97 درجه فارن هاید ( 35 تا 36 درجه سانتی گراد ) در 2 هفته اول بدهید .
جوجه ها باید مداوم گرم نگه داشته شوند تا به رشدشان ادامه دهند . مادامی که رشد می کنند , می توانید دما را کم کنید . از هفته 3ام دمای محیط را هر هفته تا 5 درجه فارن هاید ( 3 درجه سانتی گراد ) کاهش دهید تا به دمای 75 درجه فارن هاید ( 24 درجه سانتی گراد ) برسید . این دما منجر به رشد مناسب جوجه ها می شود .

 • از یک لامپ در محوطه برودر استفاده کنید تا به واسطه گرمای آن به خوبی رشد کنند .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

4. برای 3 روز اول یک لامپ 100 وات را در برودر قرار دهید .
هرگز آن را خاموش نکنید , حتی شب هنگام . جوجه ها به نور نیاز دارند تا غذا و آب را پیدا کنند , چرا که چشم های شان هنوز کامل رشد نکرده است . هم چنین از لگد کردن هم دیگر جلوگیری می شود .

 •  پس از 3 روز ابتدایی , می توانید یک لامپ کم نور تر انتخاب کنید .اگرچه , باید تا جایی که ممکن است چراغ را روشن نگه داشته تا جوجه ها را از لگد کردن هم منصرف کند .
پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

5. به جوجه های تازه سراز تخم دراورده آب و غذا بدهید .
آب و غذای اولیه را فراهم کنید . جوجه ها در طول روز تغذیه می کنند . دوبار در روز ظرف غذا را بررسی کنید تا غذای مانده را خالی کرده و ظرف را پر کنید . دوبار در روز نیز آب را تعویض کنید .

 •  یک ظرف بسیار کم عمق برای آب انتخاب کنید , تا جوجه ها خیس نشوند .

پرورش بلدرچین

در خاورمیانه و در بین فارسی زبانها بلدرچین به نامهای متفاوتی مشهور بوده ولی واژه بلدرچین اصالتا ترکی است و از اصلی ترین نام های این پرنده ریز جثه است.

کوگ پور (kowgpoor) یا فرزند کبک نامی بود که لر زبان ها این پرنده را به آن نام می شناختند و در زبان گیلکی با نام وشم/وشم مشهور بود و سومین پادشاه ایرانی را به خاطر علاقه وافرش به شکار بلدرچین وشمگیر نامیدند. البته بلدرچین در گویش های محلی به نام های زیادی مشهور بود

واژهٔ «بدبده» در فارسی جدید به‌ویژه در گویش کرمانی

 • در متون فارسی میانه و نیز درگویش زبان کردی و گویش‌های هراتی
 • در فارسی کلاسیک واژه «وَرْتِج/وَرْتیج/وَرْدیج»
 • در عربی از واژه‌های «سَمانی» و «سَلوی» استفاده می‌شود که وارد زبان فارسی هم شده است.
 • در مازندران و برخی مناطق گیلان وسمنان «وَرده»
 • در ویکی‌پدیای تاجیکی «بی‌دانه» عنوانی است که تاجیکی ها به این پرنده داده اند ولی آنها هم به جز این مورد استثنایی دقیقا از واژه های که در سطرهای قبلی به آن اشاره شد، برای نامگذاری این پرنده استفاده می کردند مثل کرک، ورتیش، سلوی، وریشک و وشم

پرورش بلدرچین از جمله حوزه‌های جدید در صنعت کشاورزی است که در سال‌های اخیر توجه خوبی به آن شده است.تنها با یک مکان کوچک در خانه (انباری اتاق زیر زمین) به مساحت 3*4 (12 متر مربع) در خانه خودتان کافیست بدون اینکه روزانه وقت زیادی از شما بگیرد. (در حد 40 دقیقه در روز)
در کنار شغل اصلی خود با صرف هزینه بسیار اندک وقت بسیار کم درآمد بالایی داشته باشید.
شما می توانید در یک مکان کوچک پرنده کوچک بلدرچین را چه به صورت گوشتی و چه به صورت تخمگذار نگه داری کنید و از سود اقتصادی خوب آن بهره مند شوید.

 

 

 

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments