پورشه کاررا GT

ابرماشین‌های تکرارنشدنی: پورشه کاررا GT بیست‌ساله شد

ابرماشین‌های تکرارنشدنی: پورشه کاررا GT بیست‌ساله شد

یکی از به‌یادماندنی‌تری محصولات تاریخ پورشه، مدل کاررا GT است. این هایپرکار جذاب آلمانی ازهرجهت خودروی فوق‌العاده‌ای است تا جایی که حتی هنوز هم ویژگی‌های آن چشمگیر و قابل‌توجه به نظر می‌رسند. البته طرفداران پورشه ممکن است به تیتر این مطلب ایراد بگیرند زیرا کاررا GT در سال ۲۰۰۳ یعنی هفده سال پیش معرفی شد و در حال حاضر نمی‌تواند بیست‌ساله شده باشد اما داستان توسعهٔ این ماشین به اواخر قرن بیستم بازمی‌گردد که در این مطلب داریم مروری بر آن داشته باشیم.

Porsche Carrera Concept 2000

توسعهٔ کاررا GT در اصل به یک خودروی مسابقه‌ای بازمی‌گردد که با کد داخلی ۹R3 شناخته می‌شد و قرار بود در مسابقات ۲۴ ساعتهٔ لمانز شرکت کند. این ماشین که برای فصل ۱۹۹۹ لمانز در نظر گرفته شده بود، در سال ۱۹۹۸ تکمیل شد. این خودروی مسابقه‌ای در ابتدا برای استفاده از پیشرانهٔ شش سیلندر تخت توربو طراحی شده بود اما بعداً قرار بر استفادهٔ از پیشرانهٔ V10 شد و به همین دلیل خودرو از نو طراحی شد. این موتور V10 به‌طور مخفیانه توسط پورشه برای تیم فرمول یک فوت‌ورک در سال ۱۹۹۲ ساخته شده بود اما بعداً بدون استفاده رها شد و سپس برای استفاده در خودروی مسابقه‌ای لمانز احیا شد.

Porsche Carrera Concept 2000

اما پروژهٔ خودروی مسابقه‌ای لمانز هم پس از دو روز آزمایش اولین پروتوتایپ، در اواسط سال ۱۹۹۹ لغو شد. گفته می‌شود دلیل این تصمیم، تمایل به پورشه برای توسعهٔ شاسی‌بلند کاین با مشارکت آئودی و فولکس‌واگن بوده است زیرا برای این کار لازم بود بخش مهندسی تخصصی پورشه از مسابقات خارج شود. بااین‌حال، پورشه با استفاده از پروتوتایپ پیشرانهٔ ۵.۵ لیتری V10 مذکور در یک کانسپت بنام کاررا GT که در نمایشگاه ژنو سال ۲۰۰۰ به نمایش درآمد، بخشی از این پروژه را زنده نگه داشت. این کار بیشتر به‌منظور جلب‌توجه انجام گرفت اما استقبال شگفت‌آور از این کانسپت و درآمد سرشار حاصل از کاین، پورشه را مجاب به تولید آن کرد. بدین ترتیب، سه سال بعد نسخهٔ تولیدی کاررا GT در نمایشگاه ژنو ۲۰۰۳ رونمایی شد.

Porsche Carrera 2003

قوای محرکه

در نسخهٔ تولیدی، حجم پیشرانهٔ V10 کاررا GT از ۵.۵ به ۵.۷ لیتر افزایش یافت و قدرت آن از ۵۶۶ اسب بخار به ۶۱۲ اسب بخار رسید. این موتور ۵۹۰ نیوتن متر گشتاور داشت و انتقال نیروی آن صرفاً توسط یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی صورت می‌گرفت. به گفتهٔ پورشه، کاررا GT ظرف ۳.۹ ثانیه از صفر به سرعت صد و در ۹.۹ ثانیه به دویست کیلومتر بر ساعت می‌رسید اما کارانددرایور در آزمایش خود در سال ۲۰۰۴، شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت را در ۳.۵ ثانیه ثبت کرد. حداکثر سرعت رسمی این هایپرکار آلمانی هم ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده بود.

ویژگی‌های برجسته

کاررا GT اولین خودروی جهان بود که به کلاچ خشک دوصفحه‌ای سرامیکی مجهز شده بود. این ماشین همچنین از جدیدترین سیستم ترمز کربن سرامیکی سیلیکون کاربید پورشه هم برخوردار بود. دیسک‌های این سیستم ترمز ۱۵ اینچی بودند که پشت رینگ‌های پنج پرهٔ ۱۹ اینچی در جلو و ۲۰ اینچی در عقب نصب شده بودند. پورشه همچنین در کاررا GT تا حد زیادی روی کاهش وزن هم تمرکز کرده بود و به همین دلیل در خودرو از شاسی مونوکوک فیبر کربنی، پوستهٔ صندلی‌های سبک‌وزن و کاپوت عقبی فیبر کربنی استفاده کرده بود. به لطف این اقدامات، وزن کاررا GT به تنها ۱۳۸۰ کیلوگرم رسید. این ماشین مثل ۹۱۱ به بال عقب الکترونیکی هم مجهز شده بود که در سرعت‌های بالاتر از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت از جای خود بلند می‌شد.

خاتمهٔ تولید

پورشه در سال ۲۰۰۴ تولید کاررا GT را در تأسیسات جدید خود در لایپزیگ آغاز کرد. در ابتدا تولید ۱۵۰۰ دستگاه از این هایپرکار برنامه‌ریزی شده بود اما نهایتاً ۱۲۷۰ دستگاه از آن ساخته شد و تولید آن در ۶ می سال ۲۰۰۶ خاتمه یافت. از این تعداد، ۶۴۴ دستگاه در ایالات‌متحده و ۳۱ دستگاه در کانادا به فروش رسید. قیمت پایهٔ کاررا GT در زمان تولید از ۴۵۲,۶۹۰ یورو آغاز می‌شد.

چرا تکرارنشدنی است؟

کاررا GT از جهات زیادی در تاریخ پورشه خودروی منحصربه‌فردی است. به‌عنوان‌مثال، این ماشین آخرین هایپرکار تمام بنزینی پورشه بود و تنها ساختهٔ تاریخ پورشه محسوب می‌شد که از پیشرانهٔ V10 استفاده می‌کرد. وزن بسیار سبک، موتور V10 تنفس طبیعی، گیربکس دستی، طراحی فوق‌العاده جذاب و…، همه و همه کاررا GT را به یک ابرماشین تکرارنشدنی تبدیل کرده‌اند.

مشخصات فنی

Porsche Carrera GT
معرفی۲۰۰۳
خاتمهٔ تولید۲۰۰۶
ترکیبموتور وسط
پیشرانه۵.۷ لیتری V10
قدرت۶۱۲ اسب بخار
گشتاور۵۹۰ نیوتن متر
گیربکس۶ سرعته دستی
محور محرکعقب
شتاب صفرتاصد۳.۹ ثانیه
حداکثر سرعت۳۳۰ کیلومتر/ساعت
مصرف سوخت۲۱.۴ لیتر ترکیبی
وزن۱۳۸۰ کیلوگرم
طول۴,۶۱۳ میلی‌متر
فاصلهٔ محوری۲,۷۳۰ میلی‌متر
ظرفیت سرنشین۲ نفر
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments